Chmura Google

Czym jest chmura Google?

Rozwój technologii ma na celu redukcję nakładów pracy i czasu potrzebnych do wykonania określonego zadania. Do zwiększenia efektywności przyczyniła się między innymi Chmura Google – czyli w uproszczeniu mówiąc, wirtualny dysk do przechowywania i udostępniania danych.

Jak działa chmura Google

Powstanie chmury Google w znacznym stopniu przyczyniło się do usprawnienia pracy w biurze. Opasłe segregatory i teczki z dokumentami zostały zastąpione przez wirtualne „biblioteki”, które umożliwiają wygodne wyszukiwanie plików według nazw lub rozmiarów. Żmudny proces przesyłania sobie części składowych realizowanego projektu zamieniono na szybką, bieżącą edycję plików przez wielu użytkowników jednocześnie. Dzięki kopii zapasowej firma jest chroniona przed utratą cennych danych.

Chmura Google to miejsce na serwerze, które firma wykupuje na własny użytek (dysk o pojemności poniżej 15 GB jest darmowy). Pliki przechowywane w chmurze są chronione przez firmę hostingową (udostępniającą miejsce).

Chmura  jak założyć?

Aby założyć Google Drive, należy być zalogowanym na konto administratora. Najpierw należy wybrać pojemność chmury (15 GB, 100 GB, 1 TB, 10 TB, 20 TB, 30 TB) oraz określić ilość użytkowników posiadających dostęp do dysku. Ważne jest także utworzenie kopii zapasowej, która chroni przed ewentualną utratą danych.

Usługa Google Drive jest obsługiwana zarówno na komputerach, jak i telefonach. Aplikacje na telefon:

Ile kosztuje chmura Google

Cena abonamentu za miesiąc korzystania z Google Drive waha się od 2$ do 300$ (ok. 8-1200zł). Na jej wysokość ma wpływ pojemność, czyli maksymalna ilości informacji, jaka „zmieści się” na dysku. W przypadku Google Drive jest to od 100 GB do 30 TB. Koszt użytkowania wirtualnej chmury zależy także od ilości aktywnych kont, które mają do niej dostęp.

Google oferuje trzy pakiety: Basic, Business oraz najbardziej rozbudowany – Enterprise. Obejmuje on wszystkie dostępne funkcje dysku, które wymieniono tutaj: https://forevercloud.pl/cennik/