Bezpieczeństwo z Gmail

poczta gmail - usługi GSuiteMurowane bezpieczeństwo  z Gmail

Bezpieczny Gmail to darmowa, wirtualna skrzynka pocztowa od Google (istnieje również płatna wersja, oferująca m.in. niestandardowy adres e-mail). Bezpłatny wariant pozwala na szybką i wygodną segregację wiadomości, jest przejrzysty i – co najważniejsze, niemal nie odbiera uciążliwych reklam. Na korzyść przemawia też ilość zarejestrowanych kont – wybrało go ponad 1,5 miliarda użytkowników! Taki wynik można uznać za wyznacznik jakości i bezpieczeństwa usług oferowanych przez Google. Jak wysokie jest bezpieczeństwo skrzynki od Google?

 

Zabezpieczenia poczty

Nie da się ukryć, że Google to ogromna korporacja, mogąca równać się z Apple czy Microsoft. Tego typu firmy muszą dbać o dobry wizerunek i serwis na stałym, konkurencyjnym poziomie. Osiągają to dzięki wykwalifikowanej kadrze, która 24 godziny na dobę pracuje nie tylko nad innowacjami, ale przede wszystkim nad utrzymaniem zadowalającego klientów poziomu usług. Na satysfakcję użytkowników elektronicznej poczty ogromny wpływ ma jej bezpieczeństwo. Dlatego zespół Google opracował szereg rozwiązań, które mają chronić dane klientów.

 

Bug Bounty – czyli program premii dla „tropicieli błędów”. Warto wspomnieć, że nagradzani zostają tylko ci pracownicy, którym uda się wychwycić tzw. „buga” – co wpływa na zaangażowanie w poszukiwania. Usterki w programie mogą nasilać ataki hakerów. Dzięki prawnemu systemowi ich wykrywania, dane przechowywane na Gmailu są odpowiednio chronione.

 

Heurystyka – czyli metoda wnioskowania poprzez zauważenie związku między faktami. Działalność w branży informatycznej od 22 lat pozwoliła zaobserwować wiele tendencji i zjawisk – także w środowisku hakerów. Doświadczenie i wiedza pozwala zespołowi Google skuteczniej chronić swoich klientów przed atakami.

 

Silniki antywirusowe – czyli programy wykrywające i usuwające wirusy. E-maile są powszechnie uznawane za bezpieczny środek komunikacji. To błąd – okazuje się, że wirtualne skrzynki pocztowe są najbardziej narażone na ataki – wyciek, kradzież lub utratę danych. Antywirusy Gmaila wykrywają podejrzane wiadomości i załączniki. Ostrzegają przed:

  • Podejrzaną treścią (uznawaną jako atak)
  • Szyfrowanymi załącznikami
  • Fałszywymi adresami e-mail
  • Próbami oszukania antywirusa poprzez „awarie”

Ochrona zaawansowana – czyli dwuetapowa weryfikacja z wykorzystaniem tokenów U2F. Brzmi skomplikowanie? Podobną trudność sprawi osobie niepowołanej złamać to zabezpieczenie, dlatego jest rekomendowane przez zespół Google. Logowanie w ten sposób wymaga wpisania loginu i hasła, a następnie dodatkowego potwierdzenia za pomocą specjalnego klucza bezpieczeństwa. Token U2F to podobne do pendrive urządzenie, które po podpięciu do komputera (i wciśnięciu odpowiedniego przycisku) generuje potrzebne hasła.

 

“Confidencital Mode” – czyli zaszyfrowane wiadomości, które kasują się automatycznie. Pozwalają zwiększyć prywatność, mogą także zapobiec odczytaniu poufnych informacji przez osoby niepowołane.

Poczta Gmail a prywatność

Mimo wielu udogodnień i zaawansowanemu systemowi zabezpieczeń, wielu użytkowników zarzuca firmie Google naruszanie prywatności. Nie da się ukryć, że firma ta zbiera dane o swoich klientach. Jednak jedyną konsekwencją, jaką z tego tytułu ponosi użytkownik Gmaila, jest oglądanie reklam dopasowanych do indywidualnych preferencji. Na podstawie informacji zawartych w e-mailach, Google dostosowuje bowiem wyniki wyszukiwania. Czy to źle? To należy ocenić samodzielnie.

https://forevercloud.pl/dlaczego-warto/